(Фото) Првата прошетка низ Марс: Првата мисија на “Роверот” успешно завршена

Роверот на НАСА “Истрајност” успешно ја заврши првата прошетка по Црвената планета и помина 6,5 метри за 33 минути, соопштија од Агенцијата за истражување на вселената.

Краткото тест-патување беше направено со цел да се провери ситемот на роверот. Целта на НАСА е “Истрајност” да помине околу 200 метри или повеќе, кога ќе тргнува во научно истражување.

Роверот се придвижи четири метри, се заврти во место и потоа се врати околу 2.5 метри.

“Погонот на роверот на шест тркала одлично одговори на командите. Уверени сме дека управувачкиот систем е подготвен и дека ќе не води каде и да не однесе науката во наредните две години”, вели инженерот на НАСА, Анаис Зарифијан.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.