(Фото) И Џон Вејн остана без споменик: Бришењето на американската историја стигна и до “вестерн иконата”

Како последен потег во редефинирањето на погледите на американската pacистичка историја, лидерите на демократите во округот Оринџ, Калифорнија, се заложија за отфрлање на името и статуите на филмската легенда Џон Вејн од окружниот аеродром, поради неговите pacистички ставови.

Лос Анџелес Тајмс извести дека минатата недела била усвоена итна резолуција во која биле ocyдени неговите “pacистички и нетрпеливи ставови” во интервјуто од 1971 година, а потоа бил повикан Окружниот одбор на супервизори да го отфрли неговото име и статуите од меѓународниот аеродром.

Во резолуцијата се бара од одборот да го обнови името на аеродромот, одосно “Аеродромот на округот Оринџ”, пренесува Гласот на Америка.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.