УРНЕБЕСНО: Како изгледа интернетот во Северна Кореја

_91324291_d1f4600c-ff99-42be-8544-4fe3c1dee0a6

Северна Кореја врши голема рестрикција врз пристапот на интернет на своите граѓани, но сепак граѓаните имаат пристап и до некои веб страници кои потекнуваат надвор од државата.

Поголем дел од овие веб страници од секогаш биле достапни во државата, но во вторникот беа и јавно претставени.

Листата на веб страниците беше објавена од страна на американски програмер, и на неа се наоѓаат помалку од 30 веб страни. Овие веб страни содржат пропаганда, туристички информации, но исто така може да се најдат и филмови од Северна Кореја.

_91324293_rodong

Граѓаните на Северна Кореја имаат пристап до несофистицирани веб страни кои содржат информации за големиот број активности на лидерот Ким Јонг Ун.

Веб страната cooks.org.kp е исполнета со рецепти од традиионална храна. Исто така содржи информации и за рестораните во Северна Кореја.

_91324231_2eed907d-54fd-4968-887e-c621e50ecee2

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.