Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува 2 часа

Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура на Србија, Горан Весиќ, го претстави новиот брз воз и истакна дека тој е најмодерниот воз во Европа, со кој од Белград до Будимпешта ќе се оди за три часа, бидејќи ќе вози со 200 километри на час – oбјави “ЕКСПРЕС.МК”

„Дали знаевте дека наскоро ќе можете да стигнете до Будимпешта за помалку од три часа со овој брз воз. Јас сум во најновиот брз воз што ќе сообраќа од Белград до Будимпешта. Ова е најмодерниот воз во Европа и ќе оди со брзина од 200 километри на час кога ќе тргнете од Белград во Будимпешта Овој воз е единствен во светот бидејќи има свои литиумски батерии и ако снема струја може да се вози 10 километри со брзина од 30 километри на час најбрзите возови во Европа“, рече Весиќ.

Министерот додаде дека до Ниш ќе се оди за помалку од 100 минути, а од Белград до Скопје ќе се патува за два часа.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.