Спектакл на ниво на светските метрополи: Огнометот во Белград за Новата година е нешто невидено досега во соседството (Видео)

На социјалните мрежи се појави досега невидено и дефинитивно најдобро видео од огнометот во Белград, на кое во живо присуствуваа голем број граѓани.

Спектаклот започна со сензационално одбројување од фасадата на Кулата, а огнометот се пукаше од дури 250 позиции. Целиот настап беше проследен со музика специјално составена за оваа пригода.

Секретаријатот за одбрана и вонредни состојби во Белград купил над 13.000 чаури за огномет, кои ги платил 5 милиони динари (околу 42.500 евра), според Решението за доделување на договорот. Како што соопшти Нова економија, одлуката е донесена два дена пред новогодишната прослава, на 29 декември.

Набавени се над 11.000 кутиски батерии (поединечни патрони), како и неколку стотици други видови огномети и пиротехнички средства.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.