Словенија изгради болница за Koвид-19 за 10 дена, а кај нас пациентите молат за кислород

За само десет дена Словенија успеа да изгради болнички капацитети од 1.700 квадратни метри, како чекор во борбата против Koвид-19 во земјата, пренесува Инфомакс.

Во меѓувреме, Македонија се справува со недостиг на кислород во болниците, недостиг на заштитна опрема, недостиг на болнички кревети, недостиг на возила за итна помош.

– Успеавме! За само 10 дена, градежниците успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана, кои ќе бидат наменети за пациетни заразени со Koвид-19. – напиша Јанша на ФБ.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.