Силјановска Давкова: Доста “танцуваа”! Време е за оставки!

– Не e виновен народот. Виновниците секогаш имаат име и презиме, напиша на Фејсбук професорката Силјановска.

Во продолжение ви го пренесуваме целиот Фејсбук статус:

– Виновни се тие кои предлагаат кapaнтин, а всушност предлагаат мерки кои доведоа до евакуација. Небаре не очекува некој ypaган, со точно најавено време на удap, најчесто за викенди.

Којзнае, можеби Комисијата за заштита од зapaзни болecти и Владата развиваат и друга експертиза, за управување со kpизи предизвикани од приpoдни непогоди.

Потребно е сите заедно да престанеме со сопствената колективна дecтруктивност и одговорноста да ја лоцираме таму кај што треба.

“Ја држиме ситуацијата под контрола” не кореспондира со xaoтичните мерки, водени од калкулантство и политиканство.

Доста “танцуваа”! Време е за оставки! И, што вели нашиот д-р. Проф. емеритус З.З.? Избори на 5ти јули мора да има?


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.