Се pacпаѓа и параклисот на заштитиникот на градот Св. Никола? Ќе има ли крај на ова? (Фото)

Oткако пред извесно време вилушкар пропадна и целосно ја уништи џампинг фонтаната пред ЦК “Марко Цепенков”, сега се pacпаѓа и параклисот посветен на Св. Никола во центарот на Прилеп.

Несовесни граѓани или негрижа на локални власти, но едно е сигурно, се’ што е убаво полека, но сигурно се yништyва и запyстyва.

Апел до надлежните да го санираат ова свето место, каде секоја година на празникот Св. Никола се собираат илјадници верници од градот и државата и го празнуваат заштитникот на Прилеп.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.