Се треси престолот на Ердоган: Eве што покажуваат најновите анкети на 48 часа пред изборите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган заостанува зад својот главен ривал Кемал Киличдароглу за повеќе од пет проценти пред претседателските избори кои ќе се одржат во недела, покажуваат последните анкети.

Анкетата покажа дека Реџеп Таип Ердоган има 43,7 % поддршка, а Кемал Киличдароглу 49,3 %, што значи дека овие избори би можеле да завршат во првиот круг, пренесува Ројтерс.

Претседателските избори се најголемиот политички предизвик за турскиот лидер кој е на власт веќе две децении, а опозицијата ги смета за нивна најдобра можност да го замени Ердоган и да ја смени неговата политика.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.