Се зголемува бројот на заболени од кopoна виpycoт во Србија

Според медицински извори, лабораториските податоци во Србија покажуваат дека последните две недели е зголемен бројот на дневни тестови за коронавирусот и дека е „малку загрижувачки“ што околу 20 отсто од примероците се позитивни.

Се најавува и состанок на работната група „Ковид“ во текот на следната недела.

Во меѓувреме, Институтот за онкологија и радиологија на Србија од петок повторно ги забрани посетите на таа институција поради зголемениот број на заболени од коронавирусот.

Според официјалните податоци, во Србија во изминатата недела биле тестирани над 7.000 граѓани, од кои 1.500 биле заразени. Во здравствените установи каде граѓаните може да се тестираат, има се повеќе гужви.

Во светот, како и во земјите во регионот воопшто, постои подваријанта наречена „ерис“, која полесно и побрзо се пренесува. Регистриран е и во Србија.

„Евидентиран е во над 57 земји и кај нас, така што очекуваме благ пораст не само на бројот на тестирани, туку и на позитивните“, посочуваат од лабораториите и додаваат дека подваријанта на „пирол“ најверојатно циркулира, но се уште не е откриена.

Сепак, нема причина за загриженост како порано.

„Многу луѓе имаа Ковид, голем број луѓе се вакцинирани. Се надеваме дека наскоро ќе пристигнат нови бустер вакцини кои всушност ќе ја подобрат заштитата дури и од овие нови соеви“, велат лекарите.

За тоа кој треба да се тестира, препораките се да се тестираат само оние кои имаат симптоми на акутни респираторни инфекции, пред се со антигенски тестови.

Симптомите се покачена температура која може но не мора да се појави, кивање, болки во грлото, малаксаност, главоболка, а некои пациенти имаат и дијареа, осип на кожата и течење на носот.

Извор: press24
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.