Сеќавање на прилепската актерска легенда: 7 години без Џумерко (Видео)

На 69-годишна возраст на 11 јуни во 2015 година, почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски – Џумерко.

Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање. Џумерко имал огромен придонес во македонската култура со бројните остварени улоги во македонските играни филмови: „Тетовирање“, „Викенд на мртовци“, „Како убив светец“, ТВ-сериите: „Бумбари“, „Погрешно време“ и „Наше маало“.

Беше носител на наградата за животно дело „Војдан Чернодрински“ од 2011-година.

Џумерко е роден во во Прилеп, во 1946 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.