Руската амбасада во Македонија не потсетува на нашата историја

Руската амбасада во Македонија на социјалните мрежи постојано потсетува и оддава почести на значајни личности од македонската историја.

“Пред 101 година е родена Вера Ацева (1919-2006) — македонски комунист, учесник во НОБ и народен херој на Југославија, еден од организаторите на првите прилепски партизански одреди, во август 1944 година учествува на Првото заседание на АСНОМ, избрана во неговиот Президиум”, напишаа вчера на Твитер од амбасадата.

На 18 ноември од руската амбасада потсетија и на денот на раѓањето на Крсте Петков Мисирков.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.