Прислушкувани телефоните на премиерот и министерот за одбрана – користена апликацијата “Пегас”

Шпанските власти денеска соопштија дека мобилните телефони на премиерот и министерот за одбрана биле “зафатени” со шпионскиот софтвер Пегас минатата година.

Активностите од мобилниот телефон на премиерот Педро Санчез биле следени двапати во мај 2021 година, а уредот на министерката за одбрана Маргарита Роблес бил таргетиран еднаш во јуни минатата година.

Ова денеска го соопшти владиниот функционер Феликс Боланос на вонредната прес-конференција. Тој рече дека од уредот се собрани значителни податоци и дека извештаите со детали се проследени до шпанскиот национален суд за понатамошна истрага.

„Не се сомневаме дека ова е недозволена, неовластена интервенција“, рече Боланос.

Шпанската влада е под притисок да објасни зошто мобилните телефони на десетици луѓе поврзани со сепаратистичкото движење во регионот на североисточна Каталонија биле следени со Пегазус помеѓу 2017 и 2020 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.