Прилеп има доброволно противпожарно друштво: Момците од ДПД Maркови Кули-Сонце ќе бидат тука за справување со огнените стихии

Прилеп има доброволно противпожарно друштво

Дирекцијата за заштита и спасување во соработка со Општина Конче реалзира практична обука на противпожарното друштво од Општина Конче за справување со пожари на отворен простор во пресрет на летниот период.

Обуката беше спроведена во соработка доброволните противпожарни друштва ДПД Маркови Кули-Сонце Прилеп, ДПД Архангел Битола и ДПД Горици оператива, а беа вклучени и претставници од ПС од Радовиш и од Здравствниот дом од Радовиш.

На 27 април се спроведе теоретски дел од обуката по што селдуваше и практичлна обука со цел да бидат подготвени надлежните институции за справување со природни непогоди пред се шумски пожари и пожари на отворен простор.

Во првиот дел тимовите пожарникари беа запознаени со материјално техничките средства и целата опрема која се користи при гаснење на шумски пожари од страна н Александар Ангелески магистар за заштита од пожари и координатор на проектот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.