Прилепските џудисти од “Сеишин” маестрални на Дражвните првенства за деца и јуниори – Освоени дури 16 медали

На 26.03.2023 во Скопје се одржаа Државните првенства за деца и јуниори во џудо. На овие првенства настапија околу 150 натпреварувачи од сите клубови од Македонија.

ЏК Сеишин-Прилеп зеде учество со вкупно 20 натпреварувачи, при што освоени се 16 медали (4 златни, 4 сребрени и 8 бронзени).

Резултати поединечно:

Деца: Стојковска Тамара второ место, Николоска Матеја прво место, Нарин Ристемоска трето место, Софија Божиноска трето место, Владан Стрезовски трето место, Арсениј Димески второ место

Одлични борби прикажаа и Бисера Цветкоска, Александар Игнески, Дарио Јованоски и Иван Јошески, но не изборија место на пиедесталот.

Јуниори: Мартина Јанкоска прво место, Кристина Мантроска прво место, Елеонора Илиоска трето место, Теа Настоска трето место, Теона Настоска трето место, Никола Магдески прво место, Георгиј Магдески второ место, Сеадин Ристемоски второ место, Михаил Стојановски трето место, Михаил Димоски трето место.

Одлични борби прикажа и Јован Стојановски, кој забележа две победи и два порази, но не успеја да избори место на пиедесталот.

ЏК Сеишин Прилеп е задоволен со остварените резултати и продолжува со настапи на државно и меѓународно ниво.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.