Преубавата битолчанка Матеа Христовска се закити со титула на Miss Tourism Universe, светско натпреварување кое се одржа во Либан

18-годишната Матеа Христовска од Битола се закити со титула на престижното модно натпреварување Miss Tourism Universe 2023 кое оваа година се одржа на 15. септември во Бејрут, Либан.

Станува збор за натпревар во убавина на кое учествуваат девојки од целиот свет, а ова е втора титула за Матеа.

Помеѓу 32 натпреварувачки, убавата битолчанка ја доби титулата Runner Up, која и’ донесе место помеѓу 15-те најдобри светски модели.

Претходно годинава, на крајот од мај, Матеа учествуваше и на изборот за World Next Top Model за 2023г, кое исто така се одржа во главниот град на Либан, каде ја освои титулата за најдобро тело – MISS BEST BODY.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.