Пред 30 години на денешен ден Крстовден, одново се постави светиот кpcт на врвот од Саат кулата во Прилеп (Фото)

Физиотерапевтот Жикица Петрески потсети на еден многу значаен датум во историјата на Прилеп, а тоа е повторното поставување на крстот на врвот од Саат кулата.

Како датум за враќање на светиот крст бил избран денешниот празник Крстовден, а настанот се случил пред 30 години благодарение на донацијата на Петрески и повеќе фирми и граѓани до тогашното Собрание на општина Прилеп.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.