После дабот и буката, му дојде редот и на борот: Се пycти и yништyва боровата шума околу прилепското вештачко езеро (Фото галерија)

Нелегалната сеча на шумата кај прилепското вештачко езеро и планината Дервен над езерото продолжува со несмалено темпо.

Граѓаните информираат дека речиси нема ден, а да не се забележат натоварени автомобили и запрежни коли со дрва, а тоа се случува и по неколку пати во еден ден.

Но, се чини дека после дабовата и букова шума на Дервен од страната на Прилеп и Велес, следна на удар е боровата шума околу вештачкото езеро.

Фотографиите кои ни ги испрати наш читател се загрижувачки. Се пусти и уништува се што ќе им дојде на патот на дивите сечачи, а надлежните се чини се уште спијат и покрај инцидентите во кои беа повpeдени полицajци неодамна.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.