Поема за премиерот по примерот на познатите диктатори: “Северна Македонија тој ја води, го следиме патот по кој тој оди”

“Северна Македонија тој ја води, го следиме патот по кој тој оди” – се првите стихови од песната за премиерот Димитар Ковачевски што познатиот лингвист Арменд Нухиу од Тетово ја објави на својот профил на социјалните мрежи, пренесува Курир.

Понатаму песната продолжува: “Европа и САД се пријатели наши, нас Русија не не плаши!”. Последниот стих од песната, пак гласи: “Просперитет и успеси се неговата слика, Северна Македонија од среќа блика!”

Целата песна за премиерот Ковачевски која веројатно еден ден ќе си го најди и своето место во учебниците, ви ја пренесуваме во целост:
Северна Македонија тој ја води,
Го следиме патот по кој тој оди.
Европа и САД се пријатели наши,
Нас Русија не не плаши!
Просперитет и успеси се неговата слика,
Северна Македонија од среќа блика!✊️🤜💪🇲🇰
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.