Погледнете што се случува на “златната планина” во Конго: 90% од составот на земјата е чисто злато (Видео)

Властите мораа да го забранат рударењето на “Златната планина” во Демократска Република Конго, откако луѓето дознаа дека 90% од составот на земјата е чисто злато.

Стотици луѓе се упатија кон планината Лухихи, која се наоѓа во јужниот дел на Конго, со цел да понесат дел од златните грутки. Имено, луѓето со обични лопати и со раце го извлекуваа златото кое не се наоѓа длабоко под земја.

Министерот за рударство, Бурме Мухигирва, вели дека зголемениот број на нелегални рудари предизвика голем притисок врз малото село кое се наоѓа во близина на планината, па поради тоа мораа да го забранат копањето.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.