Отстранете ја влагата со три состојки и спречете повторно појавување

Есента и постудените денови со себе носат проблеми со влагата кои се јавуваат во многу домаќинства.

Експертот за чистење Шантел Мила споделува рецепт за едноставен домашен спреј кој ја отстранува мувлата и не дозволува да се врати.

Таа го сподели рецептот за отстранување на мувла во видео објавено ТикТок. Користи само оцет, масло од каранфилче и масло од чајно дрво за нејзиниот раствор со брзо дејство.

Во чаша оцет се додаваат 20 капки масло од каранфилче и 20 капки масло од чајно дрво. Течноста се истура во шише со спреј. Шантел објаснува дека киселоста на оцетот помага да се ослободите од мувлата, а маслото од каранфилче служи за слична цел, бидејќи неговите антигабични својства ги убиваат и спорите на мувлата.

Исто така, маслото од чајно дрво делува против габи и бактерии и е способно да ги убие сите видови мувла и да го спречи нивното повторно појавување.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.