Оревите се најздравите јатки: Еве зошто треба секојдневно да ги конзумирате

Оревите се најздравите јатки. Богати се со многу драгоцени материи и антиоксиданси неопходни за основните функции на организмот како целина.

Јадете по 6-7 ореви на ден и збогувајте се со лошиот холестерол. Оревите содржат многу висока концентрација на полифеноли – антиоксиданси кои ја штитат компактноста на клетките и ткивата.

Освен тоа, оревите се богати и со растителни влакна, ненаситени масни киселини и уште многу други полезни елементи.

Заменете го чипсот и останатите грицки со ореви што ќе се одрази многу позитивно на вашето здравје и изгледот на кожата, а освен тоа енергијата од оревите полесно се троши и не се натрупува како масни резерви, за разлика од грицките.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.