Орбан ја бара вистината за мигрантите! “Ќе ги разоткриеме плановите на бриселската бирократија”

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денес изјави дека луѓето имаат право да знаат “што планира Брисел”, наведувајќи дека прашањето за мигрантите ќе биде главно европските избори кои ќе се одржат во мај оваа година.

Орбан во интервју за унгарското државно радио рече и дека неговата влада неодамна започна со кампањата:”да се разоткријат плановите на бриселската бирократија”.

Тој рече дека актуелното “про-мигрантско” мнозинство во Европскиот парламент, ќе настојува да ја зголеми миграцијата, “што би било еднакво на тоа Европа да биде одземена од европјаните”.

Орбан ја бранеше пропагандата против претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, кој е претставен како делува во име на американскиот милијардер со унгарско потекло Џорџ Сорос. Тој оцени дека оваа кампања е заснована на факти и дека Јункер е одговорен што Велика Британија ќе ја напушти унијата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.