ОН бара бегалците да бидат распределени во ЕУ преку задолжителни квоти

Високиот комесар за бегалци при ОН Антонио Гутериш денеска повика 200 илјади мигранти да бидат распределени меѓу земјите членки на Европската унија преку задолжителните квоти. Според него учеството на оваа програма треба да е задолжително за сите земји од заедницата, пренесе МИА.

3

 

Лицата кои бараат заштита треба да бидат вклучени во масовната програма за утврдување на новото место со задолжително учество на сите земји членки на ЕУ. Според првичните оценки станува збор за околу 200 илјади лица, посочи Гутериш.

– Европа денес се соочува со најголемиот притисок на бегалци во последната декада. Ситуација која бара масовни заеднички напори, невозможно да биде изведена со сегашниот фрагментиран пристап од страна на ЕУ, истакна Гутериш.

Според неговите податоци од почетокот на годината 300 илјади лица го минале Средоземното Море, а над 2.600 загинале за време на патувањето.

– Случајот е пред се, бегалска криза а не само миграциски феномен, затоа што повеќето кои пристигнуваат во Грција доаѓаат од земји каде се војува како што се Сирија, Ирак и Авганистан, рече тој.

Според Гутериш единствен начин да се реши проблемот е да се разработи заедничка стратегија врз основа на одговорност, солидарност и доверба која предвидува итни и храбри мерки за стабилизирање на ситуацијата.

– ЕУ треба да е подготвена, во согласност и поддршка на засегнатите влади, посебно на Грција, Унгарија и Италија да овозможи примање и итно регистрирање на оние кои пристигнуваат, рече Гутериш. Тој потенцираше дека мигрантите кои немаат основа да останат во Европа треба да бидат вратени во нивните земји.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.