Одбила да му отстапи место на белец во автобус, станала икона на бopбата за граѓански права: Роза Паркс доби статуа во Алабама!

Роза Паркс доби уште една статуа. Овој пат таа чест и ја приреди главниот град на Алабама, Монтгомери. Статуата беше поставена во неделата, на 64-годишнината од нејзиното апceње поради одбивањето да се повлечи во задниот дел на автобусот.

Во неделата беше одбележан денот на Роза Паркс, за втор пат откако властите ја прогласија за икона на бopбата за граѓански права. По тој повод беше откриена и новата статуа во Монтгомери.

“Денес го одбележуваме Денот на Роза Паркс, кројачка и слугинка, чија храброст била во спротивност со нејзината положба”, рече градоначалниот на Монгомери.

“На совесен начин допринесе за еднаквоста и на тој начин стана пример за бopбата за човекови права”, додаде тој.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.