Оваа компанија ќе ви плати 200.000 долари доколку им дозволите да направат робот со лице како вашето

Познатата британска компанија одлучи да изработи роботи со човечки лик, но овој пат, сакаат да им направат “пријателски лица”.

– “Промобот” до сега изработуваше само компјутерски-генерирани лица на роботите, но ние бараме вистински луѓе од кои ќе ги земеме карактеристиките на лицето за да ги поставиме на роботите.

Тие се подготвени да платат 200.000 американски долари на оние кои ќе се одлучат да го “позајмат” своето лице.

Компанијата вели дека бара “пријателско лице”, без разлика на бојата на кожата или полот, единствениот услов е да бидете над 25 години.

Од “Промобот” се надеваат дека новата серија на роботи ќе се појави во хотели, шопинг центри и аеродроми во Северна Америка и на Блискиот Исток во 2023 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.