Облачно со дожд, a на планините ќе паѓа снег

Времето во земјава ќе биде претежно облачно. Ќе има врнежи од дожд, услови за локална појава на замрзнат дожд, а на планините врнежи од снег.

Поради спуштање на постудена воздушна маса од север, врнежите во текот на денот и ноќта кон среда ќе преминуваат во снег и на повисоките места каде што ќе се формира снежна покривка.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири, а дневната температура ќе се движи од четири до 10 степени.

Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно со појава на магла по котлините.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.