Ни доаѓаат нови врнежи од снег: Еве какво ќе биде времето викендов

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне од запад облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните делови ќе има повремени врнежи претежно од снег. Ќува слаб до умерен, повремено и засилен ветер во западните делови од западен, а во останатите од северозападен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12 степени.

Времето утре ќе биде претпладне променливо облачно со повремен слаб снег. Во текот на денот облачноста ќе се намалува. На повеќе места ќе дува засилен, повремено силен северен ветер (над 60 км/час).

Во недела и понеделник ќе има преодно стабилизирање на времето кое ќе трае до вторник за кога се очекува нов влажен бран со дожд и снег.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.