Нема да има кревање на леб за славите во домовите – ќе се одвива во храмовите

Соопштение на Прилепското архиерејско намесништво при МПЦ

Драги браќа и сестри, Прилепското архиерејско намесништво апелира до верниците на нашата света црква. Поради пандемијата со Ковид – 19, којашто го зафати целиот свет и нејзините последици врз целокупниот општествен, културен и црковен живот, како црковна заедница мораме да се соочиме со предизвиците кои произглегуваат од истата.

Имено, се наоѓаме во пресрет на семејните слави, а прережувањето на славскиот колач во Прилеп се извршува во домовите на верниците. За да нема ризици по здравјето на верниците и свештениците, братството од Прилепското архиерејско намесништво од градот Прилеп, по обемна дискусија, едногласно одлучи прережувањето на славскиот колач оваа година да се извршува исклучиво низ православните храмови во Прилеп.

Притоа се повикуваат верниците задолжително да носат маски, да се дезинфицираат на влезовите во храмовите и да држат растојание од најмалку по 1.5 метар.

За таа цел на заслогот пред славата во сите храмови ќе има дежурни свештеници постојано од 07:00 до 17:00 часот, за да нема создавање на гужви во и пред храмовите.

Напомена:

Оваа одлука е тешка, познавајќи и признавајќи ја традицијата во град Прилеп за оваа тема, но тоа го налага моменталната здравствена ситуација. Доколку догодина влеземе во мирна здравствена состојба, традицијата на одење во домевите и прережување на лебот за куќната слава, со Божји благослов ќе си продолжи како и до сега.

Христос посреде нас.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.