Некој го “стопи” бакарниот покрив на чешмата од Градскиот часовник во Прилеп (ФОТО)

Чешмата на градската Саат кула во Прилеп деновиве осамна без бакарниот покрив кој од нигде никаде исчезна.

Фотографиите ги објави порталот “Инфо Компас”, oд каде пишуваат и дека Саат кулата извесен период не е осветлена.

Чешмата на часовникот исто така подолг период не е во функција, а сега го нема и својот покрив.

На кого толку очајно му затребаа 2,3… килограми бакар не е познато, но едно е сигурно, со вакви навики едноставно сме за жалење.

Инаку, Саат кулата во Прилеп е споменик на културата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.