Невидена зимска убавина: Беранечкиот манастир Св. Јован Крстител сместен во cpцето на Пелагонија (Фото)

Беранци е село Пелагонија и припаѓа во Општина Могила. До селото најлесно се стигнува по стариот пат Прилеп-Битола и се наоѓа на 17 километри од Битола.

Над селото се наоѓа преубавиот манастир Свети Јован Крстител или познат како Беранечки манастир.

Црквата била осветена на 2 август 1879 година, поточно на верскиот празник Илинден. Од фрескописот во внатрешноста на црквата се забележува дека истата била обновена во 1979 година.

Кој бил знае дека Беранечкиот манастир е едно прекрасно место кое пружа вистинско уживање и одмор.

Манастирскиот комплекс зрачи со убавина во текот на целата година, но зимската уметница од него прави нешто посебно.

Погледнете ги овие прекрасни фотографии и посетете го Беранечкиот манастир во првата можна прилика.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.