“На Св.Петка отстранета балон салата во училиште?? Градоначалникот го уништува спортот, родителите бесни?? (ФОТО+ВИДЕО)

Балон салата во основното општинско училиште “Гоце Делчев” во Прилеп и официјално замина во историјата.

Откако со месеци беше оставена да гние и да скапува, денеска и целосно беше отстранета од училишниот двор.

Овој објект беше дел од спортскиот комплекс кој минатата локална самоуправа го изгради во ова училиште, а “Гоце Делчев”  беше едно од ретките училишта со толку многу спортски игралишта.

Во дворот на училиштето покрај балон салата беше изградено и мултинаменско игралиште, тениско игралиште, а беше реновирана и постоечката спортска сала.

Актуелниот градоначалник Илија Јованоски во предизборната кампања ветуваше унапредување на спортот и нови спортски објекти во Прилеп.

Наместо тоа Прилеп започна да ги губи и постоечките објекти.

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.