Мандолинскиот оркестар од Скопје одржа целовечерен концерт во Прилеп

_mg_6163

Мандолинскиот оркестар „Скопје“, одржа целовечерен концерт во Прилеп.

Членовите на Мандолинскиот оркестар се под диригентство на Рамадан Шукри и Ерхан Шукри и солистите: Серафина Фантаузо, сопран; Илија Бел Стојаноски, тенор; Ерхан Шукри, виолина; Лазар Сандев, мандолина и Глигор Поповски, вокал.

_mg_6114

_mg_6126

_mg_6128

_mg_6149

_mg_6160

На програмата беа  изведени дела од Бах, Моцарт, Верди, Бизе, Џ. Вилијамс, Х. Родриго, К. Мандонико. Ј. Штраус, М. Ордуљ,  С. Кардиљо, Ди Капуа, Тошевски, Димитров и други.

_mg_6180

_mg_6189


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.