Македонија повторно се тресе: Три земјотреси во близина на Скопје, третиот најсилен

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци.

 

zemjotres-3-1

Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотресот беше 2,4 степени според Рихтеровата, скала и е значајно посилен првиот кој се случи во 13.20 часот, кој беше со јачина од 1,9 степени по Рихтер

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.