Крај на една epa во Бyгapиja? Бојко Борисов нема да биде кандидат за пpeмиep

Бојко Борисов нема да биде предлогот на ГЕРБ за нов премиер, им потврди премиерот на новинарите.

„Ќе биде предложен друг „со јасна НАТО и европска ориентација“.

На новинарско споменување имиња, вклучувајќи и имиња на министри, премиерот прилично лут:

„Ќе ви кажам кога ќе ми го дадат мандатот, ќе кажам кога ќе бидеме подготвени според Уставот … ќе кажам кога ќе дојде време“.

Премиерот изрази незадоволство од молкот на шоуменот Слави Трифонов, иако призна дека тоа е „стратегијата што ја избраа“ во партијата „Ма таков народ“ која се пласираше како втора на парламентарните избори и има најголеми шанси да формира коалициона.

Борисов смета дека нови избори не се опција бидејќи значат „нови пари, нов хаос и ужас”.

Извор: Експрес
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.