Кончено! Снежна бајка во Крушево – Не чекајте повеќе и посетете го зимскиот убавец (Фото/Видео)

Конечно! Снегот пристигна во Крушево и ги израдува посетителите, но и сите оние кои викендов сакаа да го поминат на чист воздух.

Како што најавуваат од УХМР снежната покривка на планините ќе се зголеми, а формирање на снежна покривка се очекува и во повисоките места на запад.

Од Управата велат дека во југоисточните делови попладнево се очекуваат поројни врнежи.

Утре од вечерните часови под влијание на нов влажен бран ќе започнат врнежи од дожд, кои пообилни ќе бидат во понеделник, како и во вторник претпладне (локално над 30 л/м2). Врнежи од снег ќе има најпрво на планините, каде снежната покривка значително ќе се зголеми, а од понеделник попладне и на некои повисоки места.

ФОТО/ВИДЕО – Liljana Lile
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.