“Колку се платени изведувачите на “Пивофест”? Зошто молчи градоначалникот??”

Нема одговори од градоначалникот Илија Јованоски и општина Прилеп на поставените прашања од прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Имено, од опозициската партија деновиве го прашаа градоначалникот колку ќе чинат изведувачите на овогодишниот “Пивофест”, а побараа одговори и околу организацијата на фестивалот.

Меѓу прашањата упатени до Јованоски, на прес конференцијата која ја одржа советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Андриана Ристеска, се и следните:

“Дали градоначалникот лично го познава менаџерот од Србија, Добривоје Марински и која е нивната поврзаност?

Дали уште пред неколку месеци ја прифатил оваа прелиминарна програма за фестивалот?

Колкава била цената на овие изведувачи, а колку изнесува ангажманот на сега избраните?

Дали поради несериозноста на Јованоски и неговиот тим во општината, се изгубила можност за организатор на фестивалот да биде избрана светска продукција?

Дали поради гледањето на сопствените интереси, “Пивофест” изгуби можност да ја врати старата слава и тоа за иста цена?

Како е возможно без одлука на Совет да биде избран организатор?”

Дали во комисијата за избор на организатор која Јованоски по свој терк си ја формира, има вклучено надворешно лице на договор и која е потребата од тоа?

Oд општината засега нема никаков одговор како се одвивал изборот на изведувачи и колку секој од нив ќе биде платен.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.