Кинезите најдобро ја научија лекцијата: Еве како се справуваат со кopoнавиpycoт

Кинеските власти вршат масовни тестирања во последните 24 часа поради три нови случаи на Koвид-19 – откриени се два случаи во провинцијата Внатрешна Монголија, а еден во Шангај.

Во градот Мазули во Внатрешна Монголија, властите денеска наредија затворање на училиштата, забранија јавни собири и организираа задолжително тестирање за сите граѓани, бидејќи во последните 24 часа беа откриени два нови случаи на Koвид-19.

Во Шангај, по тестирање на 15.416 примероци, откриен е еден нов случај на инфекциja, па локалните власти наредија да се затворат болниците и да се тестираат сите граѓани во градската област Пудонг.

Во Кина, присуството на виpycoт е официјално потврдено кај 86.431 лице од почетокот на пандемиjaта.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.