Кај што има ред има и поредок: Британската полициja го казни пpeмиepoт оти на снимено видео не носел поjac на задното седиште (ВИДЕО)

Премиерот Риши Сунак е казнет затоа што не носеше појас во автомобил во движење додека снимаше видео на социјалните мрежи.

Полицијата во Ланкашир соопшти дека издала на 42-годишен маж од Лондон условна понуда за фиксна казна.

Изјавено е дека г-дин Сунак „целосно прифаќа дека ова е грешка и се извини“, додавајќи дека ќе ја плати казната. Патниците фатени како не го врзуваат појасот кога е достапен може да бидат казнети со 100 фунти.

Ова може да се зголеми до 500 фунти ако случајот оди на суд. Премиерот бил во Ланкашир кога се снимало видеото, за време на патување низ северна Англија.

Видеото – за промовирање на последниот круг на владата на „израмнување“ на трошоците – беше објавено на Инстаграм профилот на г-дин Сунак.

Тоа е втор пат кога г-дин Сунак добива фиксна казна додека е во владата. Минатиот април, тој беше казнет заедно со Борис Џонсон и сопругата Кери за кршење на правилата за заклучување на Ковид – присуствувајќи на роденденски собир на тогашниот премиер во Даунинг Стрит во јуни 2020 година.

„Непочитување на правилата“

Огласите за фиксна казна се санкција за прекршување на законот и значат парична казна, која треба да се плати во рок од 28 дена или да се оспори.

Ако некој одлучи да ја оспори казната, полицијата потоа ќе го разгледа случајот и ќе одлучи дали да ја повлече казната или да го однесе предметот на суд.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.