Кај нас си ги ставаат судии и јавни обвинители: Јапонскиот премиер го отпушти својот син од работа, се однесувал непримерно

Синот на јапонскиот премиер Фумио Кишида ќе поднесе оставка од функцијата помошник на премиерот, изјави денеска Кишида, откако фотографиите од неговиот син и други роднини кои се преправаат дека одржуваат прес-конференција во зградата на државната управа во резиденцијата предизвикаа незадоволство во јавноста.

Кишида рече дека Шотаро Кишида во четврток ќе ја напушти функцијата секретар, велејќи дека промената е поради „несоодветно“ однесување во службената резиденција.

Минатата недела јапонските медиуми објавија фотографии од Шотаро Кишида и други роднини на премиерот како се преправаат дека одржуваат конференција од говорницата зад која вообичаено стои премиерот, пренесува „Ројтерс“.

„Неговото однесување во јавноста беше непримерно за некој на службена позиција како помошник. Одлучив дека е моја одговорност да го сменам“, изјави Кишида.

Сеиџи Осака, пратеник од најголемата јапонска опозициска партија, рече дека промената дошла премногу доцна.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.