КАФЕ НА ВРЕЛ ПЕСОК: Дознајте кои тајни ги крие најстариот начин на подготовка на вашиот омилен пијалок (ВИДЕО)

На Балканот и во Македонија ретко кој не се буди со топла шолја традиционално црно кафе. Без тоа многумина се како слепи и не можат да го започнат денот.

Но, дали сте ја знаеле најстарата метода на подготовка на турско кафе?

Tрадиционалниот начин на подготовка е на врел песок, а тајната на добриот вкус е никако да не дозволите кафето да зоврие.

Ako ste ljubitelj kafe, definitivno morate probati napravljenu na užarenom pesku.

Ако се љубители на кафе, дефинитивно морате да пробате.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.