Како Виетнам се справува со коронавирусот: Eве зошто имаат само мал број заболени (Фото)

Во една објава на социјалните мрежи која стана вирална деновиве пишува за тоа како Виетнам се справува со коронавирусот и зошто имаат само мал број заболени.

Доколку некој човек се инфицира, целата улица се блокира и сите се сместуваат во домашен карантин. Службите потоа ја дезинфицираат целата улица, а исто така обезбедуваат храна за сите жители на таа улица додека се во изолација.

Виетнам сега има само 94 случаи позитивни на коронавирусот, иако е опкружен со земји кои имаат голем број заболени.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.