И младо и старо на оро: Спасен Силјаноски за Илинден приреди македонска забава за паметење во прилепско Кален (Видео)

Како и секоја година и оваа, за Илинден највесело во прилепско беше во манастирот Св. Илија Писокал кај мариовското село Кален.

За забавата годинава се погрижија Елена Велевска во предвечерието на празникот, а вчера на сам ден Илинден свој настап имаше Спасен Силјаноски.

Голем број верници го посетија манастирот, пееја и играа оро на македонска песна. Еве мал дел од празничната атмосфера во манастирот, кој изминатите години прерасна во прекрасно свето место што го посетуваат илјадници верници и гости.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.