И Владо Јаневски им откажа на Груби и Д У И: Немало да пее на прославата за Рамковниот договор

Владо Јаневски го откажа настапот на фестивалот организиран од Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците на Артан Груби, во рамките на одбележувањето на Охридскиот рамковен договор.

Јаневски се огласи преку Инстаграм, објавувајќи дека нема да пее на прославата на плоштадот „Скендербег“.

Претходно Антониа Гиговска го откажа настапот на „Peace festival“, велејќи дека менаџментот прифатил ангажман за кој не знаеле дека има политичка конотација.

Фестивалот ќе се одржи утре на полштадод Скендербег во Скопје. Вкупните трошоци за одбележувањето на 21-годишнината од потпишувањето на амнковниот договор, државата ќе ја чинат 70.000 евра.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.