Зрачи од убавина! Во Крушево после долги години осветен манастирот Св. Преображение – На еден од ѕидовите се наоѓа ангелскиот лик на Тоше (Фото/Видео)

После долги години на градба, манастирскиот комплекс Св. Преображение во Крушево, или кај народот познат како манастирот на Тоше Проески, денеска го дочека денот да биде осветен.

Во присуство на голем број верници од Крушево и земјава осветувањето на манастирската црква го изврши Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на повеќе Архиереи на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.

Храмот зрачи од убавина. Ѕидовите ги красат прекрасни фрескоживописи, а на еден од нив се наоѓа и ангелскиот лик на Тоше.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.