За Св. Елена и Константин во Писокал на манастир: Голема македонска прослава со Влатко Миладиноски (ВИДЕО)

Голем број верници и оваа година ќе се соберат на голема прослава во манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален (прилепско Мариово), за празникот Св. Елена и Константин, една од манастирските слави.

Домаќините ги покануваат сите верници и добронамерници да присуствуваат на светите литургии кои ќе се одржат во петок (02.06) со почеток од 18:00ч. и сабота (03.06) од 07:00часот.

Вечерта спроти празникот за забавата ќе се погрижат Влатко Миладиноски и “Интермецо бенд”, a на самиот ден ќе пее Методија Столески, заедно со “Тенуто бенд” од Струга.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата минатата година:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.