Елон Мacк: “До 2050 година на Mapc ќе живеат 1.3 милиони луѓе”

Елон Маск вели дека луѓето на Марс ќе живеат во стаклени куполи, а населувањето на “Црвената планета” ќе се случи побрзо од очекуваното.

Милијардерот е силен ентузијаст за вселенските патувања и вложи милијарди во својата програма Спејс Икс, во обид да го однесе човекот на Марс што е можно побрзо.

Тој неодамна се огласи на Твитер за да ја сподели својата визија за иднината и рече дека е сигурен дека ќе обезбедиме база на планетата прилично брзо.

Одговарајќи на прашање за тоа како би изгледал животот, Маск напишал: “Животот во стаклени куполи на почетокот. На крајот, тераформиран за да го поддржува животот, како Земјата”.

Проширувајќи ја поентата, тој додаде: „Тераформирањето ќе биде премногу бавно за да биде релевантно во текот на нашиот живот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.