Еден од најголемите прилепски брендови – “Прилепските мечкари” избрани за најмаска на големиот меѓународен карневал во Исерниа, Италија (Фото/Видео)

Eден од најголемите прилепски брендови – маската “ПРИЛЕПСКИ МЕЧКАРИ”, за прв пат учествуваа на познатиот меѓународен карневал во Исерниа, Италија и добија признание за “најмаска”.

Kaрневалот во Исерниа се одржуваше од 23-25 февруари, а ова е уште едно големо признание за оригиналноста на прилепските мечкари, кои во изминатите години прераснаа во вистински амбасадори на Прилеп и Македонија.

На социјалните мрежи мечкарите пренесоа дел од карневалската атмосфера во Италија и нивната дружба.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.