Еве како “блескаме” во Прилеп: Учениците учат од партал учебници (ФОТО)

Револтирани родители на ученици од Прилеп до нашата редакција испратија фотографии од учебниците кои на почетокот од школската година ги добиле нивните деца.

Од фотографиите се гледа дека учебниците се во катастрофална состојба, а родителите велат дека од нив не може да се учи.

Проектот со бесплатни учебниви во основните и средните училишта започна во 2008 година, а го воведе тогашната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Според тоа што ни го пренесуваат родителите, состојбата со учебниците е слична во речиси сите училишта и дека оваа година се немаат набавено нови.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.