Денешниот ден запишан со златни букви: Пред 25 години се испиша историјата на македонскиот фудбал (ВИДЕО)

На 13 октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на македонската фудбалска репрезентација. Пред точно 25 години Македонија ја совлада Словенија со 4:1.

Стрелец на првиот гол македонскиот национален тим е Зоран Бошковски – Чоко. Селектор на првата генерација македонски репрезентативци беше Андон Дончевски. Тука беа и: Дарко Панчев, Драган Канатларовски – Цапар, Чеде Јаневски, Илија Најдоски, Зоран Мицевски, Кире Грозданов, Неџмедин Мемеди, Зоран Јовановски, Ванчо Мицевски, Љупчо Марковски, Бобан Бабунски, Горан Георгиевски, Саше Милошевски и Тони Мицевски.

Стрелци на другите ти гола беа Панчев, Јаневски и Канатларовски.

Македонската делегацијата за натпреварот во Крањ беше составена од 45 фудбалери, тренери, доктори, претставници и функционери на фудбалскиот сојуз, гости, познати личности и бизнисмени и новинари.

Оттогаш до сега Македонија одигра 222 официјални натпревари. Вечерва „црвено-жолтите“ го пречекуваат Лихтенштајн во 20:45 часот на „Филип Втори“ во Скопје.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.